10 czerwca 2018 10:30 | Aktualności

ŚWIĘTO PATRONA

„Kochajcie ojczystą ziemię, kochajcie swoją święta wiarę
i tradycję własnego narodu. Wyrośnijcie na ludzi honoru zawsze wierni uznanym przez siebie najwyższym wartościom, którym trzeba służyć całym swoim życiem.”
Rotmistrz Witold Pilecki

Dzień Patrona w Publicznej Szkole Podstawowej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Zwierniku to święto, które pojawiło się w szkolnym kalendarzu  w 2018 roku. Obchodzimy je, aby uczcić naszego duchowego opiekuna - Rotmistrza Witolda Pileckiego. Upamiętniamy nim także uroczystość nadania szkole imienia oraz sztandaru.
7 czerwca 2018 r. w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Marcina Biskupa w Zwierniku  celebrowana była przez ks. Leszka Kosa msza św. w intencji szkoły, jej uczniów oraz pracowników.
Słowo wstępne wygłosiła dyrektor szkoły - Aurelia Mącior, która powitała zgromadzonych gości, uczniów, rodziców, nauczycieli
i pracowników oraz zaprosiła na akademię poświęconą naszemu patronowi.

W uroczystym, podniosłym w nastroju widowisku patriotycznym przygotowanym pod kierunkiem p. Edyty Potok, p. Marzeny Świeczek i p. Dawida Jurka wystąpili uczniowie klas V-VII oraz II i III gimnazjum. Przybliżyli zebranym  okoliczności śmierci Rotmistrza Witolda Pileckiego oraz wartości, którymi kierował się w swoim życiu  i za które oddał swoje życie.
Piękna recytacja oraz śpiew wzruszały i pobudzały do zadumy  zgromadzonych w świątyni uczniów, nauczycieli, rodziców oraz zgromadzonych gości, wśród których byli m.in. p. Ewa Gołębiowska - burmistrz Pilzna, p. Krystyna Gądek - dyrektor Miejskiego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół
i Przedszkoli w Pilźnie p. Anna Gawlik - członek Zarządu Powiatu Dębickiego, p. Tadeusz Wójcik - radny powiatu dębickiego Ziemi Pilźnieńskiej, kapitan Izabela Podhalańska - prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Środowiska 5. Pułku Strzelców Konnych AK w Dębicy, kapitan Edmund Książek -

II wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Środowiska 5. Pułku Strzelców Konnych AK w Dębicy, porucznik Stanisław Garstka - członek Zarządu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Środowiska 5. Pułku Strzelców Konnych AK w Dębicy, kapitan Wojciech Grzesiakowski,
p. Andrzej Lis ze  Związku Strzeleckiego "Strzelec" im. Józefa Piłsudskiego w Dębicy, p. Marcin Kilma - wiceprezes Stowarzyszenia Auschwitz Memento w Oświęcimiu, p. Marcin Potempa - radny Rady Miejskiej w Pilźnie i sołtys Zwiernika, członkowie Rady Rodziców na czele z przewodniczącą p. Elżbietą Sysło.
Po części artystycznej odbyła się projekcja filmu „Nieobojętni” w reżyserii Mirosława Krzyszkowskiego i Bogdana Wasztyla. Okoliczności jego powstania  przybliżył zebranym p. Marcin Klima. Następnie zebrani udali się do budynku szkoły, gdzie złożone zostały kwiaty pod tablicą upamiętniającą naszego patrona.
Głębokie treści przekazane w poezji i pięknej muzyce, atmosfera życzliwości, zamyślenia i wzruszenia, które towarzyszyły całemu spotkaniu, pozwolą wszystkim długo i miło wspominać ten wyjątkowy dzień.

Zdjęcia: