13 stycznia 2018 19:45 | Aktualności

"INDIE- KRAJ KONTRASTÓW"- SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM

12 stycznia 2018 r. uczniowie klas I- VII szkoły podstawowej oraz II- III gimnazjum  wzięli  udział w kolejnym już spotkaniu
z podróżnikiem- panem Maciejem Krasem- przedstawicielem grupy "Trzask", który opowiadał o swojej wyprawie do Indii.
Pan Maciej pokazał nam dwa oblicza tego egzotycznego kraju. Jedno to piękne, wspaniałe krajobrazy, zabytkowe miasta, bogate  pałace i świątynie takie, jak np. Taj Mahal- mauzoleum  z białego marmuru, wzniesione przez Szahdżahana na pamiątkę przedwcześnie zmarłej ukochanej żony, Pałac Wiatrów
w Dżajpurze czy Złota Świątynia Sikhów w Amritsarze.

Drugie oblicze Indii to dzielnice nędzy, gdzie miliony ludzi koczuje na brudnych, pełnych zwierzęcych odchodów ulicach, obok stert odpadów, między którymi świnie wyszukują resztek  jedzenia.
Pan Maciej podkreślał, że ważnym aspektem  rzeczywistości tej części świata jest religia oraz obyczaje i wierzenia.  Nieodłącznym elementem indyjskiej wiary, życia i codzienności są m.in. tzw. święte krowy, które mogą swobodnie poruszać się po ulicach miast,  sati- rytualne samospalenia, czy przynależność do kast. Ważnym ośrodkiem kultu wyznawców hinduizmu i buddyzmu jest Waranasi- miejsce znane z rytualnych kąpieli w świętej rzece Ganges, której wody uzdrawiają i oczyszczają z grzechów.
Zdziwienie uczniów wywołała  świątynia szczurów- Karni Mata
w Deshnok, gdzie żyje około 20 000 gryzoni. Szczury traktowane są tu po królewsku- kapłani opiekują się nimi, karmią je mlekiem
i ziarnem, a Hindusi pielgrzymujący do niej przynoszą dary
i oddają cześć jej mieszkańcom. Do świątyni można wejść tylko boso. Jeżeli ktoś nadepnąłby na zwierzę musi, jako zadośćuczynienie, ufundować figurkę szczura ze złota lub srebra.

Uczniowie usłyszeli także historię o Gandhim- jego filozofii
i walce o niepodległość Indii. Dowiedzieli się, dlaczego kobiety
w Indiach noszą bindi- czerwony znak na czole,  poznali typowe stroje Hindusów, mogli przymierzyć sari- strój kobiecy i dhoti- strój męski

Spotkanie z  panem Maciejem było znakomitą lekcją geografii.

SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM 2018