"Starałem się tak żyć, abym w godzinie śmierci mógł się raczej cieszyć, niż lękać"-Rotmistrz Witold Pilecki

SKLEPIK SZKOLNY-AKTUALNOŚCI

SPÓŁDZIELNIA UCZNIOWSKA

 

Spółdzielnia Uczniowska w Zespole Szkół w Zwierniku została założona w dniu 7 listopada 2013 r. Na wniosek Pani Dyrektor Aurelii Mącior i po zatwierdzeniu przez Radę Pedagogiczną dnia 03.10.2013 r. pierwszym opiekunem Spółdzielni Uczniowskiej został Pan Mariusz Skowron, a członkami – uczniowie klasy trzeciej gimnazjum. W roku szkolnym 2014/2015 pałeczkę przejęła ponownie najstarsza klasa gimnazjalna. Dzięki nawiązanej współpracy z Zarządem GS ”SCH” w Pilźnie sklepik szkolny, znajdujący się na pierwszym piętrze w osobnej sali szkolnej, został wyposażony w ladę i regały.      

Członkowie na pierwszym walnym zebraniu wybrali jej nazwę „SMAKUŚ”. Ponadto zostali zapoznani z historią i celami działalności spółdzielczości uczniowskiej w Polsce, jak również formami pracy SU. Przeprowadzono wybory do Zarządu i Rady Nadzorczej oraz omówiono zapisy wzorcowego Statutu SU.

Celem spółdzielni jest:

1.Kształtowanie umiejętności zespołowego działania i gospodarowania w warunkach gospodarki rynkowej.

2.Prowadzenia działalności gospodarczej a szczególnie handlowej.

3.Kształtowanie nawyków oszczędzania oraz celowego wykorzystywania wypracowanej nadwyżki bilansowej.

4.Organizowanie wzajemnej pomocy i zaspokajanie materialnych i kulturalnych potrzeb członków.

5.Propagowanie idei spółdzielczości w środowisku szkolnym.

01.03.2015 r. opiekunami Spółdzielni Uczniowskiej zostały: Pani Bożena Longosz – Wolańska i Pani Agnieszka Papiernik.

         Praca w sklepiku szkolnym wymaga odpowiedzialności, uczciwości, wysokiej kultury osobistej oraz znajomości matematyki i ekonomii. Tymi cechami niewątpliwie charakteryzują się uczniowie klasy II G. Sylwia Tworek i Dominik Madeja, którzy objęli funkcję sklepikowych. Z powodzeniem pełnią ją do dzisiaj. Do ich obowiązków należą przede wszystkim: pomoc opiekunom w odbiorze towarów, ustalanie cen, sprawdzanie terminów ważności artykułów spożywczych, dbanie o estetykę eksponowanych produktów oraz stanu higieniczno – sanitarnego w sali sprzedaży.

           Prawdziwym wyzwaniem dla opiekunów i uczniów było sprostanie wymaganiom, które niesie ze sobąRozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 sierpnia 2015 r. w sprawie grup środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty oraz wymagań, jakie muszą spełnić środki spożywcze stosowane w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w tych jednostkach (Dz. U z 2015r. poz. 1256).

          Okazało się, że nie taki diabeł straszny jak go malują. Oferta naszego sklepiku wcale nie zmalała, wręcz przeciwnie, poszerzyła się o produkty zdrowe, bogate w witaminy i składniki odżywcze. Mimo, iż nawyki żywieniowe kształtuje się przede wszystkim w domu, to szkoła jest miejscem, gdzie dzieci spędzają większość dnia. W związku z tym, nie tylko na rodzicach, ale również na szkole spoczywa obowiązek promowania zdrowych nawyków żywieniowych. I tak pełne cukrów i tłuszczów batoniki zastąpiliśmy owocami sezonowymi i suszonymi. Wyeliminowaliśmy również słone i bogate w tłuszcze trans przekąski. W zamian uczniowie zajadają się chrupkami kukurydzianymi, talarkami i waflami ryżowymi, słonecznikiem, rodzynkami oraz orzeszkami. Zamiast słodzonych napojów i soków na naszych półkach królują  woda mineralna, 100% soki i musy owocowe. Prawdziwym hitem naszej oferty okazały się kanapki „Smakuś”, przygotowywane przez panie z kuchni. W tym miejscu chcieliśmy serdecznie podziękować za poświęcony czas i zaangażowanie Pani Małgorzacie Cudeckiej, Pani Halinie Uriasz i Panie Lucynie Gawlik. Tylko w październiku sprzedaliśmy blisko 300 sztuk bułeczek grahamek z różnymi dodatkami, między innymi z szynką, serem żółtym, pastą z sera białego i wędzonych ryb oraz bogatych w warzywa. Fanami kanapek są nie tylko uczniowie ale również nauczyciele. Szczególne podziękowania za wsparcie składamy Pani Dyrektor Aurelii Mącior, Pani Marzenie Świerczek, Pani Edycie Potok, Pani Renacie Gorczycy i Panu Mariuszowi Siarkowskiemu, którzy doskonale wpisują się w myśl zasady, że przykład idzie z góry.Obiecujemy, że w przyszłości pomyślimy dla Was o Karcie Stałego Klienta.

          Możemy pochwalić się również tym, iż pomyślnie przeszliśmy pierwszą kontrolę naszego sklepiku przeprowadzoną w październiku 2015 r. przez Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Dębicy. Wszystkie artykuły oferowane przez SU są zgodne z wymaganiami najnowszego rozporządzenia.

Aby nie być gołosłownym poniżej zamieszczamy listę produktów prozdrowotnych, które proponuje nasz sklepik.

Bez racjonalnego żywienia nie ma mowy o prawidłowym rozwoju. 

PRODUKTY ŚNIADANIOWE

 • Kanapki
 • Bułki i bułeczki bez nadzienia
 • Pieczywo (bułki graham)
 • Margaryna z kwasami omega3
 • Wędliny chude ( wysokiej jakości)
 • Sery podpuszczkowe (żółte)
 • Sery twarogowe (białe)
 • Ryby np. ryba wędzona, pasta rybna
 • Dodatek w postaci warzyw (sałata, kapusta pekińska, ogórek świeży, ogórek kiszony, rzodkiewka, papryka, szczypiorek)

NAPOJE

 • Naturalne wody mineralne (0,5 l)
 • Soki owocowe 100% (zawierające tylko naturalnie występujące cukry)

PRZEKĄSKI

 • Owoce świeże, sezonowe (umyte i przygotowane do bezpośredniego spożycia) np. jabłka, śliwki, banany, mandarynki itp.
 • Musy owocowe (zawierające tylko naturalnie występujące cukry)
 • Orzeszki niesolone, owoce suszone - rodzynki, nasiona – słonecznik
 • Chipsy owocowe (jabłkowe)
 • Rolsy owocowe (z mango, ananasem, jabłkiem)
 • Batoniki i ciasteczka zbożowe – bez dodatku cukru (zawierające ziarna zbóż, suszone owoce)
 • Naturalne wafle ryżowe
 • Chrupki kukurydziane
 • Popcorn bez soli

Wszystkich chętnych uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły zachęcamy do odwiedzania naszego sklepiku.

                           Sklepikowi: Sylwia Tworek, Dominik Madeja

                           Opiekunowie: Bożena Longosz – Wolańska, Agnieszka Papiernik

 
 
 

SPÓŁDZIELNIA UCZNIOWSKA