"Starałem się tak żyć, abym w godzinie śmierci mógł się raczej cieszyć, niż lękać"-Rotmistrz Witold Pilecki

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

POKOCHAJ PLUSZOWEGO MISIA
ON PRZYJACIELEM DZIECI JEST
DOROTKA , ADAŚ I JUSTYSIA
WESOŁO WSZYSCY BAWMY SIĘ

POKOCHAJ PLUSZOWEGO MISIA
ON PRZYJACIELEM DZIECI JEST
DOROTKA , ADAŚ I JUSTYSIA
WESOŁO WSZYSCY BAWMY SIĘ


Historia pluszowego misia zaczyna się w 1902 roku, kiedy to ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych, Theodore Roosevelt, będąc na polowaniu, sprzeciwił się zabiciu młodego niedźwiadka. Świadkiem tego wydarzenia był Clifford Berryman, który uwiecznił tę historię na rysunku. W waszyngtońskiej gazecie ujrzał go Morris Michton, właściciel sklepu z zabawkami. Wpadł wówczas na pomysł, aby wykonać kilka zabawek przedstawiających misia i zobaczyć, jak będą się sprzedawały. Jak można się domyślać, pluszowe misie sprzedawały się znakomicie. Producent zwrócił się z prośbą do prezydenta o zezwolenie nadania misiom imienia Teddy i tak się je nazywa do tej pory. I tak od stu lat misie towarzyszą dzieciom na całym świecie, dodają im otuchy, pocieszają, łagodzą lęk przed samotnością.  


25 listopada 2015 r., w ramach realizowanego projektu czytelniczego oraz programuYoungster, uroczyście obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Pluszowego Misia. Głównym celem popularyzacji tego święta była chęć ucieczki od agresji i przypomnienie najważniejszych wartości jakimi są: dzieciństwo, przyjaciel, miłość, ciepło. Z tymi słowy łączy się właśnie Pluszowy Miś- przyjaciel z dzieciństwa, zawsze wierny i oddany. To jemu powierzamy swoje sekrety i to on ma nas uchronić od zła i niebezpieczeństw.
W dniu tym najważniejszymi gośćmi były pluszowe misie przyniesione przez uczniów z domu. 
Po uroczystym powitaniu zebranych i wysłuchaniu wiersza pt. "Naprawimy misia"odbyła się gimnastyka z misiami, którą poprowadzili uczniowie klasy III gimnazjum. Nie zabrakło wspólnie śpiewanych piosenek oraz prezentacji multimedialnej przygotowanej przez uczennicę klasy V- Kingę Seredę, w ramach konkursu "Mój przyjaciel miś". Przybliżyła ona zebranym najbardziej znane sylwetki misiów - bohaterów literackich i filmowych. 
W ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom"  pani biblitekarka z Domu Kultury w Zwierniku- p. Ewa Jurek przeczytała zebranym opowiadanie na temat przygód małego misia. 
Uczniowie klasy III gimnazjum, w ramach realizowanego w szkole programu Youngster, przygotowali w języku angielskim przedstawienie pt. "Urodziny Kubusia Puchatka". Wszyscy oczywiście zaśpiewali uroczemu jubilatowi "Happy birthday to you"
Uczniowie mogli tez obejrzeć bajki o swoich ulubieńcach: Uszatku, Paddingtonie,  Kubusiu Puchatku. 
Na zakończenie obchodów uczniowie klas 0- III szkoły podstawowej narysowali swojego ulubionego pluszaka. Dzieci otrzymają także certyfikaty świadczące o tym, że są one przyjaciółmi pluszowego misia. 
W czasie uroczystości można było zobaczyć  różne misie: brunatne, polarne, kolorowe, pandy, koale, Kubusie Puchatki, puszyste misie, misie w różnych przebraniach, misie - Mikołaje, misiaczki (malutkie misie), misie plecaki itp. Na stoliku wyeksponowano też książki dotyczące misiów, zarówno bajkowych jak i prawdziwych, niedźwiedzi, koali, pand. 
Obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia zorganizowały panie: Marzena Świerczek, Marta Pietron i Edyta Potok. 

 

ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA